Co to jest Siedem gastronomicznych cudów Portugalii?
Konkurs Siedem Cudów Gastronomii powstał w wyniku promocji dziedzictwa historycznego i naturalnego Portugalii poprzez telewizyjny program 7 Cudów Portugalii (As 7 Maravilhas), w którym nominacje były wybierane przez ogół społeczeństwa, a nie przez jury. Celem wydarzenia było nagłośnienie i promocja narodowego dziedzictwa gastronomicznego opartego na tradycyjnej gastronomii, odzwierciedlającego gastronomię regionów, które je reprezentują, a także składniki dobrej portugalskiej kuchni. Początkowo zaprezentowano 70 dań, podzielonych na sektory gastronomiczne, które następnie zostały zredukowane do 21 finalistów, po trzech na sektor.
Aby kandydat został przyjęty, musiał spełnić określone kryteria, które pozwoliłyby określić danie jako prawdziwie portugalskie oraz wykazać, że ma ono udowodnioną wartość historyczno-tradycyjną, a zatem stanowi integralną część tradycyjnego portugalskiego przepisu. Aby tak się stało, musiałyby to być dania przyrządzane wyłącznie z produktów rolno-spożywczych wyprodukowanych w Portugalii i których walory techniczne i społeczne, a także etnograficzne i historyczne wykazywały autentyczność i starożytność. Kryteria te były następujące:
- Oryginalne przepisy, które integrują tradycyjne portugalskie wartości;
- Co najmniej ponad 50-letnia historia (< 1960 r.) ze względu na swoje korzenie w portugalskiej kulturze i tradycji;
- Aktywna tradycja wytwarzania na terytorium kraju;
- Produkowane z surowców wykorzystywanych na szczeblu krajowym, regionalnym lub lokalnym, a także w produktach rolno-spożywczych wytwarzanych w Portugalii;
- Stanowią punkt odniesienia w zwyczajach żywieniowych jednego lub większej liczby regionów;
- Stanowią kulturową i gospodarczą afirmację jednego lub większej liczby regionów lub wspierają różnorodność biologiczną regionu;
- Reprezentują różnorodność regionalną jako czynnik wzbogacający gastronomię.
Oficjalna deklaracja 7 Cudów Gastronomii miała miejsce 10 września 2011 r. o godzinie 21:00 w Santarém, w Starej Szkole Praktyki Kawalerii (obok Klasztoru São Francisco), podczas mega show z udziałem artystów jak Rui Veloso, Ana Moura, Boss AC, Carminho i Zeca Semper.
Dania, które wygrały konkurs Siedmiu cudów Portugalskiej Gastronomii:
1. Alheira de Mirandela
Alheira to typowa portugalska kiełbasa, której głównymi składnikami są mięso drobiowe, pieczywo, oliwa z oliwek, smalec, czosnek i papryka. Według tradycji kiełbasa ta została stworzona przez Nowych Chrześcijan, którzy w tajemnicy nadal przestrzegali zwyczajów religii żydowskiej, aby dać społeczeństwu do zrozumienia, że są zaangażowanymi i dobrze zintegrowanymi chrześcijanami. Ponieważ judaizm zabrania spożywania wieprzowiny, niektórzy z rzekomo niedawno nawróconych wymyślili kiełbasę, w której mięso drobiowe dyskretnie zastąpiło tradycyjną wśród chrześcijan wieprzowinę. W ten sposób w pierwszych alheirach stosowano różne mięsne alternatywy dla wieprzowiny, takie jak indyk, kurczak i inny drób.
2. Queijo Serra da Estrela
Ser Serra da Estrela to portugalski ser wytwarzany z mleka owczego, posiadający chronioną nazwę pochodzenia. Najstarsze wzmianki o tym serze pochodzą z XII wieku, co czyni go najstarszym z portugalskich serów i jednym z najsłynniejszych serów owczych na świecie. Powszechnie nazywany Queijo da Serra, jest serem dojrzewającym o półmiękkiej, maślanej białej lub żółtawej paście, który jest wytwarzany z mleka owczego w górskim regionie Serra da Estrela.
3. Caldo Verde
Popularna zupa tradycyjnej kuchni Portugalskiej. Do podstawowych składników caldo verde należą prócz wody oliwa, ziemniaki i tzw. kapusta galicyjska (odmiana kapusty warzywnej przypominająca jarmuż i kapustę pastewną). Ponadto najczęściej dodaje się cebulę, czosnek i kiełbasę chouriço.
4. Sardinha assada
Grillowana sardynka. W Portugalii zwyczajem jest przygotowywanie tego dania podczas popularnych festiwali. Sardynki najlepiej przygotować dzień wcześniej, posypać gruboziarnistą solą. Na drugi dzień ułożyć je na podwójnym grillu nad węglami i grillować nad małym płomieniem. Sardynki podajemy zwykle w towarzystwie pieczonej papryki i gotowanych ziemniaków. Można się nimi również delektować kładąc je na grubej kromce chleba, która wchłonie naturalny tłuszcz.
5. Arroz de Marisco
Ryż z owocami morza. Jak sama nazwa wskazuje, to danie składa się z różnych rodzajów owoców morza, należą do nich krewetki, małże, kraby, homary, małże i sercówki. Kombinacje stosowanych owoców morza różnią się w zależności od regionu, w zależności od przepisów, dostępności i ceny.
6. Leitão da Bairrada
Prosię z regionu Bairrada piecze się w całości i zaprawia intensywnymi przyprawami, co wymaga czasu i poświęcenia. Do przygotowania potrawy najlepiej jest, aby prosię ważyło od 6 do 8 kilogramów. W ten sposób mięso nie będzie miało nadmiaru tłuszczu gdyż zwierzę żywiło się wyłącznie mlekiem matki. Tradycyjnie do Leitão da Bairrada podaje się małe gotowane ziemniaki ze skórką, prosta sałatka i plasterki pomarańczy, które dają efekt cierpkiego smaku.
7. Pastel de Belém
Budyniowe babeczki z ciasta francuskiego charakterystyczne dla kuchni portugalskiej, wywodzące się z lizbońskiego klasztoru Hieronimitów w Belém. Zakonnicy używali pierwotnie białek z kurzych jaj do krochmalenia habitów. Z niepotrzebnych żółtek zaczęto produkować babeczki i działalność ta stała się z czasem ważnym źródłem dochodów klasztoru. Po likwidacji klasztoru w 1834 r. przepis sprzedano rodzinie, która sprzedaje je pod zastrzeżoną nazwą pastéis de Belém w piekarni sąsiadującej z klasztorem.