Pałac Bussaco – portugalska baśń

Zobaczyłam go kilkanaście lat temu, jeszcze przed pierwszymi wakacjami w Portugalii. Pałac Buçaco zerkał na mnie ze stron przewodnika a ja nie mogłam uwierzyć, że w jego wytwornych wnętrzach funkcjonuje jeden z najpiękniejszych hoteli na świecie. Budowla przypomina bajkowy zamek w środku zaczarowanego lasu. Wszystko tutaj jest niesamowite, zaczynając od nazwy: dawniej pisana Bussaco a współczesny zapis to Buçaco. Na każdym kroku coś zachwycało: wystrój wnętrz, otaczający las, panele z azulejos, neomanueliński styl… Dowiedz się czym zachwyca pałac Bussaco i jakie tajemnice kryje.

google.com, pub-5963045510551873, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Historia Pałacu Bussaco

Pałac Bussaco został zbudowany w 1888 roku dla ostatnich królów Portugalii. Znajduje się dwie godziny drogi od Lizbony i jedną godzinę drogi od Porto. Hotel do Bussaco to bajkowy zamek w środku zaczarowanego lasu, oferujący wyjątkowe wrażenia z pobytu w prawdziwym pałacu królewskim. Od 1917 roku jest uważany za jeden z najpiękniejszych, romantycznych i historycznych hoteli na świecie.

Pałac jest położony wewnątrz Mata Nacional do Bussaco, botanicznego i przyrodniczego ekslibris Portugalii. Ten ogromny las o powierzchni 105 hektarów został zasadzony i otoczony murem przez Zakon Karmelitów Bosych na początku XVII wieku. Obfituje w gatunki roślin z całego świata, z których wiele jest gigantycznych. Teren zapewnia niezliczone i niezapomniane spacery w bliskim kontakcie z naturą, pośród zachwycających fontann, kaplic, pustelni i punktów widokowych. Droga Krzyżowa i klasztor Santa Cruz nadają temu sielankowemu miejscu rzadki klimat największego spokoju. W centrum tego wyjątkowego kompleksu krajobrazowo-architektonicznego znajduje się Palace Hotel do Bussaco, prawdziwy pałac królewski w fascynującym stylu neomanuelińskim.

Wnętrza Pałacu Bussaco

Wnętrza pałacu zdobią wspaniałe schody, bogato umeblowanie, liczne dzieła sztuki, wspaniałe freski i cenne obrazy. Fantastyczne panele kafli azulejos zdobiące ściany przedstawiają Epos portugalskich odkryć i bitwę pod Bussaco, autorstwa największych portugalskich mistrzów XIX wieku. Architektura pałacu coś Wam przypomina? Autorem projektu pałacu jest architekt Luigi Manini, który był odpowiedzialny również za plan słynnego Pałacu Quinta da Regaleira w Sintrze, chętnie odwiedzanego przez turystów.

W pałacu Bussaco znajduje się restauracja Mesa Real (pt. Królewski Stół) dostępna dla gości jak osób nie zatrzymujących się w hotelu. Dawna sala bankietowa Bragança, z niesamowitym mauretańskim sufitem i pięknymi płótnami João Vaz’a ilustrującymi fragmenty z książki Lusíadas nawiązującymi do podróży Vasco da Gamy do Indii, w której odbywały się ważne uczty królewskie, jest dziś jedną z najpiękniejszych i renomowanych restauracji w Portugalii.

Wino Bussaco

Alexandre de Almeida, założyciel najstarszej w Portugalii sieci hoteli, stworzył „Vinhos do Bussaco” w 1917 roku. Podczas licznych podróży do europejskich luksusowych hoteli, szczególnie tych francuskich na Lazurowym Wybrzeżu, poznał koncept Hotelu-Winnicy. Alexandre postanowił podjąć się stworzenia własnej piwniczki w pałacu Bussaco. Narodziło się wino, które miało stać się ikoną, prawdziwym obiektem pożądania natomiat zawsze było celowo trzymane z dala od światła reflektorów. Jego twórca, Alexandre de Almeida, przyjął koncepcję połączenia luksusowego hotelu z własną, autorską piwnicą z winem. Cofnijmy się w czasie od pierwszych zbiorów a zdamy sobie sprawę ze znaczenia tej ikony, którą serwowano królom, królowym i głowom państw. Świadczą o tym starodawne menu, dumnie przechowywane w Hotelu Palace Bussaco. Takie było wino Buçaco: obiekt kultu przeznaczony dla bardzo wąskich kręgów i elity. Jego fantastyczne i szlachetne etykiety nadal zachowują symbol szlachetności.

Wina Buçaco były i nadal są winifikowane w ten sam sposób i tymi samymi starymi metodami. Fakt, że winogrona pochodzą z regionów Dão i Bairrada gwarantuje genialne wino, które szlachetnie ewoluuje w butelce. Wino fermentuje i dojrzewa w beczkach z francuskiego dębu przez 12 miesięcy. Fermentacja malolaktyczna odbywa się w beczkach.Wejście na teren lasu Bussaco jest darmowy dla poruszających się na piechotę. Cena za wjazd autem to 5€.‎Godzin odwiedzin: 9:00 – 19:00

Zarezerwuj pokój w Hotelu Palace Hotel do Bussaco

Oficjalna strona hotelu Bussaco

MAPA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę