Portugalia i Lizbona cieszą się ogromnym zainteresowaniem jako kierunek turystyczny ale nie tylko. Piękny, skąpany w słońcu kraj jest też interesującą scenerią dla wielu książek. Jeśli urzekła Cię Portugalia, chcesz się dowiedzieć czegoś ciekawego o tym kraju lub ugasić powakacyjną tęsknotę, ten wpis jest dla Ciebie. Książka o Lizbonie lub o portugalskiej gastronomii może być świetnym prezentem z okazji lub bez. Może być też zachętą do podróży. Odkryj polskie oraz zagraniczne książki, o przeróżnej tematyce, które przeniosą Cię do Portugalii.
Lizbona miasto, które przytula, Marta Stacewicz-Paixão, Weronika Wawrzkowicz-Nasternak
Książka to zbiór felietonów, w których autorki dzielą się z czytelnikiem swoimi wrażeniami na temat Lizbony. Lektura zachęca do spontanicznego i powolnego zanurzenia się w portugalskiej codzienności, uchyla rąbek tajemnicy jacy właściwie są Portugalczycy. W tej ciepłej niczym letni dzień opowieści pojawiają się ważne zabytki i fakty historyczne, ale o wiele więcej uwagi autorki poświęcają ludziom, muzyce, kuchni i ciekawostkom językowym. O mieście i kraju opowiadają również ludzie, którzy tam mieszkają, między innymi reżyser Andrzej Jakimowski, malarz Dominik Jasiński czy Janusz Andrasz, kucharz i autor przewodnika po Lizbonie. Z ich refleksji wyłania się ciepły obraz miasta, które od lat przyciąga odwiedzających jak magnes. Obowiązkowa pozycja dla wszystkich zakochanych w Portugalii i jej kulturze.
Lizbona. Królowa mórz, Barry Hatton
Skąd na królewskim dworze pojawił się słoń? Jakie tajemnice kryje Dom Dziobów? Czym są „całuski zakonnicy”? Lizbona. Królowa mórz to moja ulubiona książkowa pozycja, w której stolica Portugalii jest główną bohaterką. Autor tak barwnie i umiejętnie opowiada historię miasta, że można odnieść wrażenie, że czytamy powieść. Nie brakuje tu szczypty humoru, anegdot, zachwytu oraz poezji. Lizbona. Królowa mórz. to idealna pozycja dla chcących zapoznać się z historią Lizbony i Portugalii podaną w ciekawej, niezobowiązującej formie. Książka w żaden sposób nie przypomina podręczników do historii.
Nocny pociąg do Lizbony, Pascal Mercier
Piękna powieść, dla której za scenerię służy stolica Portugalii. Gregorius, samotny szwajcarski intelektualista, w jednej chwili porzuca dotychczasowe uporządkowane życie. Nocnym pociągiem wyrusza do Lizbony za przewodnik mając książkę Portugalczyka, z którą nie rozstaje się ani na chwilę. Poruszony do głębi zawartymi w niej refleksjami o miłości, przyjaźni, odwadze, lojalności, samotności i śmierci, Gregorius pragnie dowiedzieć się jak najwięcej o Amadeu de Prado. Odnajduje osoby bliskie portugalskiemu pisarzowi – ich wspomnienia ukazują coraz to inne fakty z życia tego zagadkowego człowieka, który, jak się okazuje, był także genialnym lekarzem i uczestnikiem ruchu oporu przeciw dyktaturze Salazara.
Lalka z Lizbony, Iwona Słabuszewska-Krauze
Wielowątkowa powieść, której akcja przenosi czytelników do Lizbony a wszystkie historie łączy szpital dla lalek. Trzy tajemnicze zniknięcia, pozornie nie mające ze sobą nic wspólnego. Inez budzi się pewnego dnia w pustym łóżku, jej narzeczony zniknął bez śladu. Do drzwi dziennikarza Carlosa puka tajna policja polityczna, która wywleka go z domu na oczach ciężarnej żony. Młody chłopak Diogo chce uciec od obowiązkowej służby wojskowej i wysyłki na front do Afryki, do jednej z portugalskich kolonii, czy mu się uda? Ciekawym tłem dla powieści są mroczne czasy dyktatury Salazara.
Portugalia. Inspirator Podróżniczy, Anna Maria Szostek
Przewodnik po Lizbonie i Portugalii wydawnictwa Pascal, jestem jego dumną autorką. W książce dzielę się tym co odkryłam przez ponad dekadę życia w Lizbonie. Dowiedz się kiedy przylecieć do Lizbony żeby sfotografować kwitnące na fioletowo jacarandy. Jak dotrzeć do bajkowej Sintry. Jakie przysmaki kuchni portugalskiej spróbować i gdzie. Przewodnik mojego autorstwa to seria praktycznych rad ale także ciekawostki o Portugalczykach i o życiu na Półwyspie Iberyjskim. Książkę znajdziecie na przykład w Empiku.
Portugalia do Zjedzenia, Bartek Kieżun
Pięknie i kolorowo wydana książka/ album, w której znajdziemy nie tylko przepisy kuchni portugalskiej ale również historię dań i opisy miejscowości i regionów, z których się wywodzą. Bartek Kieżun to specjalista w zakresie kuchni śródziemnomorskich, dziennikarz i bloger kulinarny, podróżnik i fotograf. Książkę czyta się niczym powieść o malowniczych miejscach oraz kuchni niezwykłej w swej prostocie. Portugalia do zjedzenia” to połączenie książki kulinarnej i przewodnika po jednym z najczęściej odwiedzanych europejskich krajów. Znajdują się w niej zarówno fantastyczne przepisy, jak i pasjonujące opowieści o historii i sztuce, które sprawiają, że bacalhau, francesinha i pieczone sardynki smakują jeszcze lepiej. Wszystko okraszone pięknymi fotografiami.
Które tytuły już wpadły w Wasze ręce i jakie pozostawiły wrażenia? Chętnie dodam do listy Wasze propozycje książek o tematyce Portugalskiej. Miłej lektury!
Jeżeli szukasz pomysłu na prezent z Portugalii, sprawdź koniecznie posta o Portugalskich markach:
Justyna
Wszystkie książki polecam, szczególnie Miasto, które przytula. Dodam jeszcze „Muzykę moich ulic” Kydryńskiego. Późno ją odkryłam, a to prawdziwa perełka. Za to „Nocny pociąg do Lizbony” to jest bardzo długa podróż.. Męczę się z nią już chyba z rok, nie polecam jeśli ktoś szuka lekkiej wakacyjnej lektury.
The Lisboner
Cześć Justyna! Książka „Lizbona. Miasto, które przytula” też szczególnie przypadła mi do gustU 🙂 Kydryńskiego jeszcze nie czytałam ale skorzystam z pobytu w Polsce i postaram się gdzieś tą książkę upolować 🙂