Szlakiem rzeki Paiva – Passadiços do Paiva

Szlakiem rzeki Paiva – Passadiços do Paiva

Jak najchętniej spędzacie wolny czas? Kiedy tylko mam okazję pakuję plecak i uciekam z miasta gdzieś na łono natury, z dala od zgiełku i tłumów. O szlaku Passadiços do Paiva dowiedziałam się z internetu, był taki moment gdy rozpisywały się o nim wszystkie portugalskie portale a zdjęcia robiły niesamowite wrażenie: piękne drewniane schody i kładki, las, rzeka z krystalicznie czystą wodą i maleńkie plaże. Postanowiłam tam dotrzeć podczas wrześniowego urlopu, w drodze powrotnej z Parku krajobrazowego Gerês (północna Portugalia) do Lizbony.

google.com, pub-5963045510551873, DIRECT, f08c47fec0942fa0

W jednym z poprzednich wpisów czytaliście o pożarach, z którymi borykała się w tym roku Portugalia (czytaj „Portugalskie piekło”), okolice Arouca i São Pedro do Sul ucierpiały w 2015 i 2016 roku o czym mogłam się przekonać podczas podróży: krajobraz przypominał o sile żywiołu. We wrześniu 2015 spłonęła również część szlaku Passadiços do Paiva, dopiero w lutym 2016 został on na nowo otwary dla odwiedzających ( więcej informacji tutaj ).

Szlak Passadiços do Paiva znajduje się w północnej Portugalii w dystrykcie Aveiro w gminie Arouca. Rozciąga się on wzdłuż brzegu rzeki Paiva na długości 8 kilometrów, które pokonujemy spacerując po drewnianych pomostach i schodach pięknie wpasowanych w krajobraz doliny. Do dyspozycji mamy dwa wejścia na szlak: w okolicy Espiunca i drugie w okolicy Areinho, przy obydwu znajdują się parkingi gdzie możemy zostawić auto. Kierując się radami z oficjalnej strony obiektu zaczęliśmy wędrówkę od strony Areinho – podejście miało być lżejsze a marsz łatwiejszy ze względu na dalszy spadek terenu. Po kilkunastu minutach przyjemnego spaceru ścieżką w cieniu drzew dotarliśmy do schodów. I przyznam, ze wspinaczka nie była lekka: wrześniowe słońce mocno dawało się we znaki. Jednak widoki rekompensowały cały wysiłek.

Arouca 516 – najdłuższy wiszący most pieszy na świecie znajduje się w Portugalii

W 2021 roku, na północy Portugalii w gminie Arouca otwarto wiszący most o długości 516 metrów. Jest to najdłuższa tego rodzaju konstrukcja na świecie. Budowa wiszącego mostu w stylu tybetańskim trwała trzy lata. Konstrukcja jest podtrzymywana przez stalowe liny i dwie ogromne wieże w kształcie litery V. Spacer trwa 10 minut, podczas których można podziwiać panoramiczne widoki wodospadu, wąwozu i szybko płynącej rzeki pod stopami. Most łączy wodospad Aguieiras i wąwóz Paiva i jest najnowszą turystyczną atrakcją Portugalii oferowaną przez Geopark Arouca.

Kolejny odcinek trasy prowadził schodami w dół aż do koryta rzeki. Odkryłam że dodatkowym elementem krajobrazu są kozy wypasające się beztrosko między skałami 🙂

Szlak doprowadził nas do maleńkich plaż, na jednej z nich rozłożyłam koc i wyciągnęłam z plecaka kanapki. W rzece można pływać a dla odważnych jest i lina Tarzana.

Założyłam, że pokonam szlak w tę i z powrotem (w sumie 16km), jednak wędrówka z niezliczonymi postojami na robienie zdjęć, pływanie i jedzenie zajęła dużo więcej czasu niż myślałam. Kiedy dotarliśmy do wyjścia w okolicach Espiunca brakowało godziny do zamknięcia szlaku, droga powrotna nie wchodziła w grę (pokonanie 8km zajmuje minimum 2,5 godziny). Na ten moment nie istnieje żadne połączenie autobusowe między dwoma wejściami, jedynym środkiem transportu są taksówki a przejazd kosztuje około 13€. Nie było innego wyjścia, wsiedliśmy do pierwszego auta a podróż umilił nam kierowca senhor António.

Kilka rad dla wybierających się na Szlak Passadiços do Paiva:

1. Kupić bilety online. Istnieje dzienny limit odwiedzających a w miesiącach wakacyjnych natężenie ruchu turystycznego jest ogromne.

2. Zabrać ze sobą wygodne sportowe obuwie i nakrycie głowy.

3. Zabrać wodę do picia.

4. Zabrać krem z filtrem.

5. Jeżeli zamierzacie przejść szlak w tę i spowrotem (16km) zacznijcie wędrówkę wcześnie.

Praktyczne informacje:

Długość szlaku: 8 kilometrów

Średni czas na pokonanie trasy: 2,5 godziny.

Poziom trudności: trudny

Godziny otwarcia:

Od kwietnia do września: 8:00 – 20:00

Od października do marca: 09:00 – 17:00

Cena biletu na Szlak Paiva: 2€ (konieczna rezerwacja na oficjalnej stronie: Tutaj)

Cena biletu na podwieszony most: 12€. BILETY

Toalety znajdują się wyłącznie przy wejściach na szlak oraz przy plaży Praia fluvial do Vau mniej więcej w połowie trasy.

Nie istnieją udogodnienia dla osób niepełnosprawnych.

Jeżeli macie więcej czasu wolnego, zostańcie dłużej w gminie Arouca, która słynie z Rota do Românico – Szlaku Sztuki Romańskiej

Oficjalna strona szlaku Passadiços de Paiva dostępna w kilku językach : http://www.passadicosdopaiva.pt/

2 komentarze do “Szlakiem rzeki Paiva – Passadiços do Paiva

  1. Olá! Czy poleciłabyś ten szlak na wędrówkę z małymi dziećmi np. w nosidle? Zachęca mnie wpis, ale zastanawiam się czy dalibyśmy radę przejść szlak z maluchami? Dodam, że mamy trochę doświadczenia w wędrówce z dziećmi.

    1. Hej Anna, na szlaku są miejsca gdzie jest bardzo dużo drewnianych schodów, dla mnie to był najcięższy odcinek wędrówki przez panujący upał. Jeżeli jesteście już zahartowani w wędrówkach to myślę, że z maluchami w nosidle nie będzie problemu. Uwaga na upały, na szlaku są miejsca gdzie nie ma jak schować się w cieniu. Jeśli mogę odpowiedzieć na jeszcze jakieś pytania, pisz śmiało 🙂 Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę