Szlakiem rzeki Paiva – Passadiços do Paiva

Szlakiem rzeki Paiva – Passadiços do Paiva

[🇬🇧EN BELOW]
Jak najchętniej spędzacie wolny czas? Kiedy tylko mam okazję pakuję plecak i uciekam z miasta gdzieś na łono natury, z dala od zgiełku i tłumów. O szlaku Passadiços do Paiva dowiedziałam się z internetu, był taki moment gdy rozpisywały się o nim wszystkie portugalskie portale a zdjęcia robiły niesamowite wrażenie: piękne drewniane schody i kładki, las, rzeka z krystalicznie czystą wodą i maleńkie plaże. Postanowiłam tam dotrzeć podczas wrześniowego urlopu, w drodze powrotnej z Parku krajobrazowego Gerês (północna Portugalia) do Lizbony.

W jednym z poprzednich wpisów czytaliście o pożarach, z którymi borykała się w tym roku Portugalia (czytaj „Portugalskie piekło”), okolice Arouca i São Pedro do Sul ucierpiały w 2015 i 2016 roku o czym mogłam się przekonać podczas podróży: krajobraz przypominał o sile żywiołu. We wrześniu 2015 spłonęła również część szlaku Passadiços do Paiva, dopiero w lutym 2016 został on na nowo otwary dla odwiedzających ( więcej info tutaj ).

Szlak Passadiços do Paiva znajduje się w północnej Portugalii w dystrykcie Aveiro w gminie Arouca. Rozciąga się on wzdłuż brzegu rzeki Paiva na długości 8 kilometrów, które pokonujemy spacerując po drewnianych pomostach i schodach pięknie wpasowanych w krajobraz doliny. Do dyspozycji mamy dwa wejścia na szlak: w okolicy Espiunca i drugie w okolicy Areinho, przy obydwu znajdują się parkingi gdzie możemy zostawić auto. Kierując się radami z oficjalnej strony obiektu zaczęliśmy wędrówkę od strony Areinho – podejście miało być lżejsze a marsz łatwiejszy ze względu na dalszy spadek terenu. Po kilkunastu minutach przyjemnego spaceru ścieżką w cieniu drzew dotarliśmy do schodów. I przyznam, ze wspinaczka nie była lekka: wrześniowe słońce mocno dawało się we znaki. Jednak widoki rekompensowały cały wysiłek.

Kolejny odcinek trasy prowadził schodami w dół aż do koryta rzeki. Odkryłam że dodatkowym elementem krajobrazu są kozy wypasające się beztrosko między skałami 🙂

Szlak doprowadził nas do maleńkich plaż, na jednej z nich rozłożyłam koc i wyciągnęłam z plecaka kanapki. W rzece można pływać a dla odważnych jest i lina Tarzana.

Założyłam, że pokonam szlak w tę i z powrotem (w sumie 16km), jednak wędrówka z niezliczonymi postojami na robienie zdjęć, pływanie i jedzenie zajęła dużo więcej czasu niż myślałam. Kiedy dotarliśmy do wyjścia w okolicach Espiunca brakowało godziny do zamknięcia szlaku, droga powrotna nie wchodziła w grę (pokonanie 8km zajmuje minimum 2,5 godziny). Na ten moment nie istnieje żadne połączenie autobusowe między dwoma wejściami, jedynym środkiem transportu są taksówki a przejazd kosztuje około 13€. Nie było innego wyjścia, wsiedliśmy do pierwszego auta a podróż umilił nam kierowca senhor António.

Kilka rad dla wybierających się na Szlak Passadiços do Paiva:

1. Kupić bilety online. Istnieje dzienny limit odwiedzających a w miesiącach wakacyjnych natężenie ruchu turystycznego jest ogromne.

2. Zabrać ze sobą wygodne sportowe obuwie i nakrycie głowy.

3. Zabrać wodę do picia.

4. Zabrać krem z filtrem.

5. Jeżeli zamierzacie przejść szlak w tę i spowrotem (16km) zacznijcie wędrówkę wcześnie.

Praktyczne informacje:

Długość szlaku: 8 kilometrów

Średni czas na pokonanie trasy: 2,5 godziny.

Poziom trudności: trudny

Godziny otwarcia:

Od kwietnia do września: 8:00 – 20:00

Od października do marca: 09:00 – 17:00

Cena biletu: 1€ (konieczna rezerwacja na oficjalnej stronie: Tutaj)

Toalety znajdują się wyłącznie przy wejściach na szlak oraz przy plaży Praia fluvial do Vau mniej więcej w połowie trasy.

Nie istnieją udogodnienia dla osób niepełnosprawnych.

Jeżeli macie więcej czasu wolnego, zostańcie dłużej w gminie Arouca, która słynie z Rota do Românico – Szlaku Sztuki Romańskiej

Oficjalna strona szlaku Passadiços de Paiva dostępna w kilku językach : http://www.passadicosdopaiva.pt/

[🇬🇧EN]
Paiva Walkways are located on the left bank of the Paiva River, in Arouca municipality, Aveiro, Portugal. The trail has 8 km and it provides a walk among almost untouched nature, unique beautiful landscapes, in an authentic natural sanctuary along the brave waters downhills, quartz crystals and endangered species in Europe. The route extends from the river beaches of Areinho and Espiunca, and the Vau beach in the middle. A journey through biology, geology and archeology that will remain, of course, in heart, soul and in mind of any nature lover.
Passadiços do Paiva is a walk along a wooden footpath through the gorge that has carved the Paiva river.

Departure: Areinho / Espiunca
Distance to Cover: 8700m (linear)
Average Duration: 2 hours and 30 minutes
Difficulty Level: Hard
Unevenness: Steep
Type of Route: Small Route
Scope: Sports, Culture, Environment and Landscape
Advised Season: All the Year

Price: 1€ (buy your ticket online or in high season you will risk not entering)
Opening hours: from April to September: 8:00 – 20:00
October to March: 09:00 – 17:00

Rules & Conduct:
Walk in a group
Walk always in the walkway
Wear appropriate clothing and footwear
Observe the fauna from the distance and do not damage the flora
Do not leave trash in the nature
Respect private property
It is forbidden to input music players
It is forbidden the entry of prams
It is forbidden the entry of animals
Avoid making noise and attitudes that disturb the local peace
Do not collect plants or rock samples
Children should always be accompanied by adults
If you find obstacles or landslides, do not go forward
Come back by the same route
No smoking, making bonfires, camping or adventure sports
It is forbidden to circulate by bicycle, motorcycle or other motor vehicles
Respect and obey official guidelines and information

Visit also the remaining territory Arouca Geopark recognized by UNESCO as a Geological Heritage of Humanity.

Official site:
http://www.passadicosdopaiva.pt/

2 komentarze do “Szlakiem rzeki Paiva – Passadiços do Paiva

  1. Olá! Czy poleciłabyś ten szlak na wędrówkę z małymi dziećmi np. w nosidle? Zachęca mnie wpis, ale zastanawiam się czy dalibyśmy radę przejść szlak z maluchami? Dodam, że mamy trochę doświadczenia w wędrówce z dziećmi.

    1. Hej Anna, na szlaku są miejsca gdzie jest bardzo dużo drewnianych schodów, dla mnie to był najcięższy odcinek wędrówki przez panujący upał. Jeżeli jesteście już zahartowani w wędrówkach to myślę, że z maluchami w nosidle nie będzie problemu. Uwaga na upały, na szlaku są miejsca gdzie nie ma jak schować się w cieniu. Jeśli mogę odpowiedzieć na jeszcze jakieś pytania, pisz śmiało 🙂 Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót do góry