Estrela Geopark – Serra da Estrela

Portugalia kojarzy się zazwyczaj z plażami Algarve, żółtymi lizbońskimi tramwajami czy piwnicami win w Porto. Jednak ten stosunkowo maleńki kraj ma niesamowicie zróżnicowany krajobraz, od plaż i klifów poprzez bezkresne pastwiska, gaje korkowe, jeziora, zalewy, rozległe winnice, gęste lasy aż po góry.

google.com, pub-5963045510551873, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Tak, góry. Takie, w których zimą można zjeżdżać na nartach 🙂

Łańcuch górski Serra da Estrela to najwyższe pasmo gór w kontynentalnej Portugalii położone w środkowo wschodniej części kraju. W 1976 roku utworzono narodowy park przyrodniczy Parque Natural da Serra da Estrela o powierzchni 1010 km².
W 2014 roku powstał projekt stworzenia Geoparku Estrela – chronionego obszaru o dokładnie wyznaczonych granicach obejmującego stanowiska dziedzictwa geologicznego. Za inicjatywę są odpowiedzialne takie instytucje jak Universidade da Beira Interior i Instituto Politécnico da Guarda oraz gminy Gouveia, Manteigas, Celorico da Beira, Fornos de Algodres, Guarda, Seia, Oliveira do Hospital, Covilhã i Belmonte, które połączyły swoje siły i złożyły kandydaturę Geoparku Estrela do wpisania go na listę Światowej Sieci Geoparków UNESCO. Czy tak też się stanie dowiemy się dopiero na wiosnę 2019 roku. Tymczasem obejrzyjcie krótki film reklamowy zrealizowany przez dwójkę niesamowitych portugalskich fotografów: Joel Santos & Magali Tarouca.

Estrela Aspiring Geopark: 3minuty czystej magii.

Serce skradł mi film nakręcony przez Nelsona Cavalheiro, który zdobył 2 miejsce na festiwalu TOURFILM RIGA 2017 w kategorii Tourism Destinations. Narratorem jest chłopiec – mieszkaniec Serra da Estrela, który od gier na smartfonie woli paść z dziadkiem owce a nam przybliża sekrety tego magicznego zakątka Portugalii 🙂

 

Ja już wiem gdzie będę się włóczyć w 2018 roku 🙂

Strona Geoparku Estrela: http://www.geoparkestrela.pt/

Portugalskie Geoparki wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO:

Geopark Naturtejo  https://www.naturtejo.com/

Arouca Geopark  http://aroucageopark.pt

Geopark Terras de Cavaleiros  http://geoparkterrasdecavaleiros.net

Azores Geopark (na Azorach) https://www.azoresgeopark.com/

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę