Co to jest podcast i dlaczego warto podcastów słuchać
Podcast to forma internetowej publikacji dźwiękowej, najczęściej w postaci regularnych odcinków, które są dostępne na stronie internetowej lub w aplikacjach. Do słuchania używam dwóch aplikacji, które w zupełności mi wystarczą: Apple Podcasts i Spotify. Tematyka jest bardzo bogata: od polityki, przez psychologię, technologię, wiadomości ze świata, treści humorystyczne. Każdy znajdzie coś dla siebie. Podcasty to również jeden z wielu sposobów na osłuchanie się z językiem obcym, moim zdaniem nawet lepszy niż radio. Co prawda w radiu usłyszymy wiadomości i programy jednak są one zawsze przeplatane muzyką (nie koniecznie w języku danego kraju). Natomiast podcast przypomina audycję, której możemy posłuchać w wygodnej dla nas porze, możemy ją zatrzymać w dowolnym momencie i wrócić do słuchania kiedy ponownie znajdziemy czas. Dodatkową zaletą jest fakt, że podcastów dobrze się słucha podczas uprawiania sportu bądź wykonywania czynności mechanicznych (np. przy obieraniu ziemniaków lub tworzeniu raportów w Excel’u :P).
Dlaczego warto słuchać podcastów w języku obcym?
Podcasty to jeden z wielu sposobów na osłuchanie się z językiem obcym bez względu na poziom zaawansowania. Początkujący mogą zacząć oswajać się z akcentem i wymową. Najważniejsze to nie zrażać się, że większości słów jeszcze nie rozumiemy. Zaawansowani użytkownicy języka portugalskiego mogą zwiększyć zasób słownictwa, poznawać nowe wyrażenia, język potoczny lub słówka związane z konkretną tematyką. Uczysz się portugalskiego i chcesz mieć stały kontakt z językiem? Chcesz osłuchać się z językiem portugalskim? Mam dla Ciebie listę podcastów o różnej tematyce.
Lista podcastów w języku portugalskim (kontynentalnym)
1. „Extremamente desagradável” – kiedy już zwątpiłam w istnienie sarkazmu wśród Portugalczyków ten podcast przywrócił mi wiarę. Joana Marques, która zawsze stara się być „wyjątkowo nieprzyjemna”(Extremamente desagradável) komentuje publiczne wystąpienia znanych Portugalczyków (oraz wypowiedzi zwykłych ludzi, np w programach TV) z dużą dozą humoru.
2. „FUSO – Bumba na fofinha” i „Banana-papaia” to dwie propozycje komediowe.
3. „Oh não, mais um podcast!” – Mia Relógio i Diogo Beja o związkach i o życiu. Z przymrużeniem oka.
4. „Histórias de Al-Qantara” – prezenter radiowy Fernando Alvim i historyk Pedro Sequeira opowiadają historię Lizbońskiej dzielnicy Alcântara a przy tym doskonale się bawią, nie brakuje anegdot, faktów i ciekawostek historycznych.
5. „Fumaça” – Niezależne, postępowe i dysydenckie dziennikarstwo.
6. Terapia de Casal – to podcast, który może zakończyć małżeństwo Guilherme Fonseca i Rita da Nova 😉 o życiu i związkach.
7. Sem Barbas Na Língua – autorzy Guilherme Duarte i Hugo Gonçalves. Dawka humoru.
8. Tubo de Ensaio – wiadomości i nowinki w formie krótkiego stand-up’u.
9. Maluco Beleza – podcast, który prowadzi komik Rui Unas.
10. Prōfectus – podcast stworzony przez trzech młodych Portugalczyków, który obiecuje wzbudzić zainteresowanie lekturą, prezentując i eksplorując wybrane książki, które najbardziej wpłynęły na gości podcastu.
11. 45 Graus to niezależny projekt, którego autorką jest José Maria Pimentel. Tutaj usłyszysz intensywne, ale zarazem luźne rozmowy o wielkich tematach nauki, społeczeństwa, ekonomii, polityki i filozofii.