Plaża Azenhas do Mar – tajemnicze znaki na piasku

Plaża Azenhas do Mar –  tajemnicze znaki na piasku

Malownicza nadmorska wioska Azenhas do Mar położona 30km od Lizbony i 10km od Sintry kojarzy mi się głównie ze świetnym punktem widokowym, restauracją serwującą pyszne owoce morza, basenem naturalnym i maleńką plażą. Jadąc od strony przylądku Cabo da Roca warto zatrzymać się na parkingu przed samym wjazdem do Azenhas do Mar i przyjrzeć filigranowym białym domkom, które tłoczą się na skale. Miejsce ma w sobie coś romantycznego, przywodzi na myśl kraniec świata. Nazwa wzięła się od młynów wodnych, podobno było ich sporo wzdłuż rzeczki Camejo, która właśnie tutaj uchodzi do Oceanu. Z wioski młynarzy, rybaków i rolników Azenhas do Mar stało się celem wakacyjnych wyjazdów takich portugalskich osobistości jak Alfredo Keil (kompozytor i malarz), Julio Pomar (malarz), w tym pisarzy: José Saramago (zdobywca Nagrody nobla z dziedziny literatury) czy Vergílio Ferreira. Najstarsze zapiski o lokalizacji pochodzą z 1758 roku, kiedy to wioska miała 17 domków.

google.com, pub-5963045510551873, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Magiczne miasteczko Azenhas do Mar
Azenhas do mar i tajemnicze znaki na piasku
wejście do restauracji Azenhas do Mar
Plaża Azenhas do Mar

W 2017 roku, 19 października o poranku na mieszkańców Azenhas do Mar czekała spora niespodzianka. Na plaży pojawiły się ogromne dziwne znaki. Pierwsi zuważyli je pracownicy restauracji, ich zdjęcia pierwsze obiegły internet. Autorem tych niesamowitych rysunków jest pochodzący z Kaliforni Ian Ross. Artysta plastyk od kilku lat tworzy niesamowite prace na piasku a jego głównymi narzędziami są grabie i miotła. Portfolio Ian’a: www.ianrossart.com 

Azenhas do Mar, Portugal

Jak dojechać do Azenhas do Mar?

Najłatwiej dotrzeć do miasteczka Azenhas do Mar samochodem. Z Lizbony najprostsza trasa to droga IC19 w kierunku Sintry a następnie A16 w kierunku Sintry/ Mafra /Ericeira.

Do Azenhas do Mar można dotrzeć również transportem publicznym. Wystarczy w centrum Lizbony, na dworcu Rossio wsiąść w pociąg jadący do stacji Portela de Sintra. Na miejscu czekają na Was trzy opcje autobusowe: linie 1247, 1248 i 1254. Dojazd zajmuje około 40 minut a przystanek autobusowy znajduje się tuż nad plażą.

Co jeszcze zobaczyć w okolicy Azenhas do Mar?

Plaża Praia das Maçãs – około 2 km

Praia do Magoito – 4 km

Cabo da Roca – 13 km. Najbardziej wysunięty na zachód punkt Europy, na którym znajduje się latarnia morska.

Praia da Ursa – 13 km. Piękna dzika plaża, zejście na nią jest wymagające, upewnijcie się, że macie odpowiednie obuwie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę