Jardim Botânico da Ajuda

Z dala od zgiełku i tłumów, w lizbońskiej dzielnicy Ajuda znajduje się Ogród Botaniczny, który jest najstarszym ogrodem tego typu w Portugalii. Powstał w 1768 roku jako część kompleksu pałacowego Ajuda. Jego budowę król Dom José I powierzył markizowi de Pombal (to jemu Lizbona zawdzięcza odbudowę po tragicznym trzęsieniu ziemi w 1755 r.).

google.com, pub-5963045510551873, DIRECT, f08c47fec0942fa0

W ogrodzie botanicznym Ajuda rośnie około 1600 gatunków roślin pochodzących ze wszystkich kontynentów. Najstarszym drzewem jest 400 letnie dragoeiro czyli drzewo smocze/ dracena smocza (tak, dużo starsze niż ogród).

Dragoeiro https://portugal.treeoftheyear.eu

W centrum ogrodu wyrasta Fonte das 40 Bicas („Fontanna 40 dysz” po polsku już nie brzmi tak zgrabnie), również znana jako Fonte das SerpentesFontanna Węży; dzięki rzeźbom przedstawiającym miedzy innymi te gady. W śród rzeźb znajdziemy również kaczki, żaby czy koniki morskie oraz różne mitologiczne figury. Co ciekawe, fontanna została poświęcona Matce Boskiej z Ajuda (Nossa Senhora da Ajuda) gdyż jak głosi legenda w okolicy miały miejsce objawienia.

Warto odwiedzić ogród botaniczny Jardim Botânico da Ajuda również ze względu na piękne widoki na rzekę Tag. Dodatkową atrakcją są przechadzające się po parku pawie.

A jako ciekawostkę dodam, że Jardim dos Aromas (Ogród aromatów) pełen ziół powstał specjalnie z myślą o osobach niewidomych, a plakietki opisujące pachnące rośliny są wypisane rownież w alfabecie Braille’a.

Adres: Jardim Botânico da Ajuda
Jardim Botânico da AjudaCalçada da Ajuda s/n, 1300-011 Lisboa, Portugal
MAPA
www.isa.ulisboa.pt/jba/horario

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę