
- przez The Lisboner
Archipelag Azorów (pt.: Açores) składa się z 9 wysp wulkanicznych, które różnią się od siebie wielkością, krajobrazem oraz liczbą mieszkańców. Wspólny mianownik to magia wszechobecnej natury: jej dziewicze piękno i bogactwo. Azory to miejsce idealne dla miłośników przyrody i pieszych wycieczek oraz tych, którym nie straszne zmiany pogodowe w ciągu dnia. Azory, choć oddalone od Portugalii o około 1500km przynależą do niej administracyjnie, na wyspy łatwo dostać się samolotem z Lizbony. Portugalskie wyspy szczycą się zrównoważoną i ekologiczną turystyką, tradycyjną produkcją serów, wyrobów mlecznych, wina i ekologiczną uprawą owoców. Azory są kierunkiem turystycznym nastawionym głównie na naturę i podziwianie krajobrazu. Lokalne życie toczy się spokojnym rytmem. Nie znajdziemy tu wielkich kurortów turystycznych ani dyskotek.
Wybierasz się na Azory i chcesz dobrze zaplanować wakacje, żeby nie przegapić najpiękniejszych i najciekawszych miejsc? Szukasz praktycznych rad prosto z pierwszej ręki, wiedzieć gdzie zjeść i czego spróbować? Na moim blogu znajdziesz potrzebne informacje o Azorach, sprawdzone przeze mnie informacje oraz rady od portugalskich znajomych z Azorów.
Wyspa São Miguel
Wyspa São Miguel, największa z archipelagu (745 km2 powierzchni), zachwyci tysiącem odcieni zieleni oraz błękitno-fioletowymi kwiatami hortensji, które rosną przy drogach lub oddzielają od siebie pola. Nie bez powodu São Miguel nazywana jest przez miejscowych zieloną wyspą (ilha verde). Z pastwisk spoglądają na nas pasące się spokojnie krowy – również nieodłączny symbol wyspy. Na São Miguel na odwiedzających czeka również najbogatsza oferta turystyczna: termalne źródła, jedyne w Europie plantacje herbaty, hodowle ananasów, szlaki do pieszych wycieczek, piękne wodospady, kratery wulkanów, niezapomniane widoki, smaczne jedzenie. Odwiedzając São Miguel warto zatrzymać się w stolicy wyspy: Ponta Delgada i zrobić z niej bazę noclegową.


Wyspa Santa Maria
Santa Maria, odkryta jako pierwsza ze wszystkich wysp przez portugalskich żeglarzy (1472 r.) skrywa wśród zieleni czerwone pustkowie. Obecnie mieszka na niej mniej niż 6 tysięcy Portugalczyków. Położona najbardziej na południe gwarantuje najlepszą pogodę na Azorach.


Wyspa Faial: skrawek ziemi po środku Oceanu wyrzeźbiony przez wulkan, zwany również Błękitną Wyspą ze względu na obecność hortensji o błękitnym zabarwieniu.


Wyspa Pico słynna z najwyższego szczytu Portugalii (Pico 2351 mn.p.m.) oraz z wytrawnego wina.


Wyspa São Jorge słynie z fajãs: płaskich, malowniczych terenów usytuowanych pod zboczem klifu, między skalną ścianą a oceanem, oraz z sera o unikalnym smaku (queijo da Ilha de São Jorge).


Wyspa Graciosa posiada najwięcej płaskich terenów z całego wulkanicznego archipelagu, słynie z bielonych wiejskich domków oraz wiatraków w holenderskim stylu.



Piękna i gościnna Terceira: wyspa, która miała decydującą rolę w historii Portugalii.



Flores to wyspa gdzie zaczyna i kończ się Europa: łatwo zakochać się w pięknych krajobrazach.



Corvo: najmniejsza z całego archipelagu (zajmuje 17 km2) w niczym nie ustępuje innym wyspom.

Przyznać się: którą wyspę planujecie odwiedzić, na której byliście, która skradła Wam serce?
Więcej przepięknych zdjęć zrobionych przez Pedro Silva znajdziecie tu:
instagram: www.instagram.com/bypedrosilva
facebook: www.facebook.com/FotografiaByPedroSilva/
2 myśli w temacie “Azory – Azores – Açores – portugalskie rajskie wyspy”