Straszny las – Mata dos Medos – Caparica

Straszny las – Mata dos Medos – Caparica

Straszny Las czyli „Mata dos Medos” znajduje się w okolicach nadmorskiego miasteczka Costa da Caparica. Jak głoszą podania Król Dom João V (1706-1750) rozkazał zasadzić sosnowy las na szczycie klifu. Zalesienie tego płaskiego terenu miało chronić obszary rolnicze. Przed czym?

google.com, pub-5963045510551873, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Słowo „medo” po portugalsku oznacza „strach” jednak w tym przypadku „medo”, „médão” to inaczej wydma. Sprytny król chciał ochronić rolnicze uprawy przed postępującą inwazją wydm. Mata dos Medos został sklasyfikowany jako rezerwat botaniczny w 1971 roku, las rozciąga się na około 5 km między Descida das Vacas i Fonte da Telha, zajmując obszar 340 hektarów. Wśród drzew prowadzi kilka szlaków, w tym drewniane chodniki, którymi można dotrzeć na brzeg klifu i z punktów widokowych podziwiać wybrzeże Costa da Caparica.

Dojazd: Mata dos Medos znajduje się 20 km na południe od Lizbony. Dojazd autem MAPA

🌼W Marcu przy plażach w tej okolicy bujnie kwitną na żółto akacje (Acácia-mimosa).

🥘Po udanym spacerze trzeba skoczyć na obiad do jednej z restauracji na plaży Fonte da Telha. Polecam Kailua MAPA . Fonte da Telha to jedna z moich ulubionych plaż, ze względu na pomarańczowe klify. Posiada ogromną piaszczystą plażę i nieprzypadkowo została wybrana przez surfera Tiago Piresa do pobicia rekordu Guinnessa na największą lekcję surfingu na świecie, która w 2018 roku zgromadziła 327 surferów (poprzedni rekord był australijski i został ustanowiony 2015 z 320 uczniami). Fonte da Telha dzieli się na małe plaże w zależności od restauracji. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę