Essência do Vinho, Porto 2023- Najlepsze winiarskie wydarzenie w Portugalii

Essência do Vinho, Porto 2023- Najlepsze winiarskie wydarzenie w Portugalii

Essência do Vinho – Porto (pt.: esencja wina) to najważniejsze wydarzenie winiarskie w Portugalii. Impreza jest organizowana raz do roku w trzeci lub w czwarty weekend lutego w mieście Porto w pałacu Palácio da Bolsa. Winiarski event zazwyczaj trwa cztery dni, pierwsze dwa są dla ludzi z branży a ostatnie dwa dni (zazwyczaj weekend) są dostępne dla wszystkich. W 2023 roku daty wydarzenia to 23 luty do 26 lutego. Choć na Essência do Vinho – Porto przyjeżdżają znawcy z całego świata, nie trzeba być ekspertem, żeby w wydarzeniu uczestniczyć. Chodzi o dobrą zabawę i zapoznanie się z winiarską kulturą Portugalii. Dodatkową atrakcję stanowi miejsce imprezy: przepiękne pałacowe wnętrza. Jeśli szukacie nietuzinkowych atrakcji w Porto, o których nie ma mowy w przewodnikach. Gorąco Was zachęcam do uczestnictwa imprezie Essência do Vinho i odwiedzenia pięknego pałacu.

google.com, pub-5963045510551873, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Palácio da Bolsa w Porto

Fakty i ciekawostki

W 2019 roku targi Essência do Vinho odwiedziło 20 tysięcy osób z czego 35% to obcokrajowcy. W 2020 roku na imprezie wystawiono do degustacji ponad 4 000 win od 400 producentów: portugalskich i zagranicznych. Co roku jury składające się z ekspertów z 50 krajów będzie wybierać TOP 10 Vinhos Portugueses (TOP 10 Portugalskich Win). To najstarszy konkurs w kraju, organizowany od 2006 w celu zaznaczenia i wzmocnienia pozycji doskonałych portugalskich win na rynku światowym. Podczas imprezy odbywają się liczne wykłady, workshopy i specjalne degustacje, w których można uczestniczyć za dodatkową opłatą: atrakcją jest spektakularne otwieranie butelek win porto z XIX wieku (starymi metodami, bez pomocy otwieracza).

Miejsce wydarzenia

Event Essência do Vinho ma miejsce w Palácio da Bolsa, jest to pałac w centrum Porto, wzniesiony w XIX wieku przez miejskie Stowarzyszenie Handlowe. Architektura i wystrój w stylu neoklasycystycznym zachwycają do tego stopnia, że budynek został umieszczony na Liście światowego dziedzictwa UNESCO. Bogato zdobione wnętrza zapierają dech w piersiach. Zapewniam, że długo nie zapomnicie piękna Salão Árabe(Arabskiego Salonu). Pałac znajduje się w samym centrum turystycznym Porto, łatwo do niego dotrzeć na piechotę lub komunikacją miejską.

Palácio da Bolsa
wine tasting event w Porto

Jak to działa?

Nie trzeba być znawcą win żeby uczestniczyć w wydarzeniu Essência do Vinho. Wszyscy miłośnicy wina są mile widziani. Wystarczy kupić bilet a wystawcy zadbają o całą resztę. Essência do Vinho to raj dla enofilów. Wejściówki warto zakupić z wyprzedzeniem. Można to zrobić na stronie internetowej (około 20 euro) lub kupić na miejscu (drożej i liczba miejsc jest ograniczona). Na wejściu na imprezę, po okazaniu biletu dostajemy kieliszek do wina, z którym możemy podejść do każdego stoiska i poprosić o spróbowanie wina ze wskazanej przez nas butelki. Możecie próbować do woli, śmiało. Praktycznie wszyscy wystawcy mówią po angielsku i bardzo się cieszą na zainteresowanie Portugalią i portugalskimi winami ze strony obcokrajowców. Pytajcie, uśmiechajcie się a bardzo możliwe, że ktoś wyciągnie zza lady specjalnie dla Was jakąś wyjątkowa butelkę.

Bilety:
kupione przez internet 20 EUR – www.essenciadovinhoporto.com

kupione na wejściu w dniu imprezy 25 EUR

www.essenciadovinhoporto.com

www.palaciodabolsa.com

Palácio da Bolsa w Porto
wine tasting w Palácio da Bolsa
Essencia do Vinho

Gdzie się zatrzymać w Porto?

Wybierasz się do Porto i szukasz noclegu? Chcesz się zatrzymać w ładnym i wygodnym mieszkaniu w centrum? Gorąco polecam Noclegi w Porto. Gospodarzem jest polka, Dorota, która mieszka w Porto już od ponad dekady! Dorota pracuje jako przewodnik turystyczny dla grup z Polski –pielgrzymek i grup rekreacyjnych – jak i dla turystów indywidualnych. Oferuje nie tylko nocleg: wyjaśnia, co warto zobaczyć, zaznacza na mapie ciekawe miejsca, które nie widnieją w przewodnikach. Poleca regionalne potrawy i restauracje, jak również pomaga planować dni wycieczki według indywidualnych upodobań gości.

Noclegi u mnie to więcej niż zwykłe miejsce do spania, a kontakt ze mną nie ogranicza się do przekazania kluczy: to pomoc, wskazówki i rady, dzięki którym Wasz pobyt w Porto będzie wyjątkowy. Wszyscy moi goście mogą skorzystać z darmowej wizyty w jednej z najstarszych piwnic z winem porto, gdzie menadżerem jest mój przyjaciel Joao.

Dorota

Ofertę turystycznych kwater u Doroty, do zarezerwowania w serwisie AirBnb znajdziecie TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę