W lizbońskiej dzielnicy Chiado, na ulicy Rua do Alecrim, 44 lata temu Tarcísio Trindade dał upust swojej miłości do książek i otworzył antykwariat ”Livraria Campos Trindade”. Półki zamieszkały książki rzadkie, stare, wyjątkowe. Na regałach pojawiały się i białe kruki: pierwsza edycja „Peregrinação” Fernão Mendes Pinto czy „Don Quixote” Cervantesa.
Tarcísio miał oko do książek, to trzeba mu przyznać, w 1965 roku, na Feira de Rastro w Madrycie natrafił na „Tratado de Confissom”: dzieło z 1489 r. okazało się być najstarszym znanym drukiem w języku portugalskim. Bernardo, syn Tarcísio, od małego bywał w księgarni gdzie nasiąkał jak gąbka bibliofilską atmosferą. Gdy choroba uniemożliwiła ojcu prowadzenie interesu, Bernardo z zapałem i miłością wziął w swoje ręce losy ”Livraria Campos Trindade”.
Przechodząc przed witryną z tajemniczym napisem „alfarrabista”, jeszcze jako studentka, robiłam maślane oczy do leżącego na wystawie opasłego tomu „Oceanos. Azulejos, Portugal e Brasil” o pięknej, błękitno białej okładce. Pisałam wtedy moją pracę magisterską o portugalskich płytkach azulejos w Brazylii, jednak cena 40 euro była wtedy zbyt wysoka jak na studencką kieszeń.
Lizbońskie astronomiczne ceny wynajmu lokali dopadły niestety i 44 letnią księgarnię. Nie jest to definitywny koniec, jak zapowiada właściciel, który szuka nowego adresu by przenieść rodzinny biznes. W ostatnich dniach funkcjonowania księgarni na Rua do Alecrim 44 Bernardo Trindade zaapelował: “Encham-me a montra com flores”(„Wypełnijcie mi witrynę kwiatami”) by w ten sposób uhonorować 44 lata historii niezwykłego antykwariatu, który wpisał się w serca wielu lizbończyków (i przynajmniej jednej Polki).
W antykwariacie przez lata pojawiały się różne osobistości, w ostatnich dniach przyszedł „pożegnać się” i życzyć szczęścia prezydent Portugalii: Marcelo Rebelo de Sousa.
Jak mówią Portugalczycy, zamiast „Adeus”(żegnaj) lepsze jest „até já” (do zobaczenia).
www.livrariacampostrindade.com
https://www.publico.pt/2021/01/24/culturaipsilon/noticia/enchamme-montra-flores-ultimos-dias-campos-trindade-onde-livros-cheiravam-amor-1947517
http://lisboanapontadosdedos.blogspot.com/2011/04/eu-sei-quanto-tempo-duram-as-freseas-iv.html