Spacerując po centrum Lizbony nie sposób przejść obok niej obojętnie. Lizbońska seniorka: Sé Patriarcal de Lisboa, znana również jako Igreja de Santa Maria Maior to majestatyczna katedra, która przez wieki niejedno widziała. Jeśli zastanawiasz się co zobaczyć w Lizbonie koniecznie przyjdź na plac katedralny: Largo da Sé by przyjrzeć się z bliska powierniczce Lizbońskich historii. W marcu i kwietniu jest tu szczególnie przyjemnie za sprawą zapachu kwiatów pomarańczy, które kwitną na drzewkach rosnących przy południowej ścianie kościoła. To również idealne miejsce by uchwycić na zdjęciu słynny żółty tramwaj 28. Katedra skrywa wiele tajemnic, jesteście gotowi je poznać?
Historia lizbońskiej katedry Sé de Lisboa
Po odbiciu Lizbony z rąk Maurów, Alfons I Zdobywca (Afonso Henriques) w 1147 roku zlecił budowę świątyni na ruinach meczetu. Powstała potężna katedra romańska, najważniejsza świątynia w mieście, która od wieków jest siedzibą biskupów. Swego czasu kościół spełniał również funkcje obronne, na co wskazują dwie masywne wieże z otworami strzelniczymi. Piękna rozeta zdobiąca główną fasadę to również element stylu romańskiego. W XIII i XIV w. dobudowano krużganki, które w dużym stopniu uległy zniszczeniu podczas późniejszych trzęsień ziemi i następujących po nich pożarach. Przez liczne odbudowy na przestrzeni dziejów w katedrze można zaobserwować mieszankę architektonicznych stylów od romańskiego po barok.
Na szczególną uwagę zasługują relikwie św. Wincentego, przywiezione do Lizbony w 1173 r., które znajdują się w przykatedralnym skarbcu. Najcenniejszym zabytkiem w katedrze jest 17-kilogramowa złota monstrancja ofiarowana przez króla Józefa I Reformatora (José I), wysoka na 90 cm, wysadzana ponad 4 tys. rubinów, szafirów, szmaragdów i innych szlachetnych kamieni.
Tajemnica pentagramów Katedry w Lizbonie
Kto zapuści się w głąb Lizbońskiej katedry i dotrze do mrocznych krużganków może się zdziwić na widok pentagramów zdobiących tamtejsze arkady. W dzisiejszych czasach gwiazda pitagorejska nie jest dobrze kojarzona a jej obecność w świątyniach może szokować. Jaką tajemnicę kryją te owiane złą sławą symbole i kto je umieścił w Lizbońskiej katedrze? Pentagram był znakiem znanym już w czasach neolitu. W starożytnej Grecji widziano w nim symbol doskonałości, kojarzono go z życiem i zdrowiem a w starożytności przekonanie o jego właściwościach ochronnych było tak silne, że Babilończycy często rysowali go na pojemnikach z żywnością, co miało zapobiegać jej gniciu. Od XIX wieku Pentagram jest uważany za symbol Szatana, ze względu na podobieństwo do głowy kozła (gdy jest odwrócony dwoma wierzchołkami do góry). Jednak dla pierwszych chrześcijan znak ten odzwierciedlał pięć ran Jezusa (ze względu na 5 wierzchołków). W średniowieczu Pentagramom przypisywano moc amuletu chroniącego miejsca, w których się znajdowały przed siłami i wpływami zła. Nic więc dziwnego, że budowniczy w tamtych czasach umieszczali te znaki w elementach architektonicznych budowli. W lizbońskiej katedrze pentagramy miały za zadanie chronić świątynię, krużganki, zakonników i wiernych przed siłami zła.
Jak dotrzeć do katedry Sé w Lizbonie
Katedra Sé znajduje się w centrum Lizbony, niedaleko stacji Metra Terreiro do Paço/Praça do Comércio (niebieska linia), około 6 minut spacerem. Odległość od stacji metra Baixa Chiado to 10 minut spacerem.
Pod Katedrą mają przystanek tramwaj 28E oraz autobus 737.
Adres: Sé Catedral, Largo da Sé. MAPA
Godziny otwarcia: Katedra codziennie od 9.00 do 19.00, wstęp wolny.
Krużganki V–IX codziennie 14.00 – 19.00, X–IV pn.–sb. 10.00 – 18.00, nd. 14.00 – 18.00, 2,5 €.
Skarbiec pn.–sb. 10.00–17.00, 2,5 €.