JMF José Maria Da Fonseca winnica pod Lizboną

JMF José Maria Da Fonseca winnica pod Lizboną

Okolice Lizbony są pełne atrakcji, ciekawym pomysłem jest odwiedzenie jednej z licznych winnic, zwiedzanie i spróbowanie wina. Żeby to zrobić nie trzeba być ekspertem w dziedzinie enologii, podczas zwiedzania często towarzyszy nam przewodnik, który opowie historię miejsca i wyjaśni tajniki powstawania wina. Wybierz się na wycieczkę poza Lizbonę i odkryj Półwysep Setúbal, który jest znanym winiarskim regionem jeszcze od czasów starożytnyh rzymian. W okolicy znajduje się wiele winnic, każda z nich ma swoją niepowtarzalną historię. Winnica JMF (José Maria Da Fonseca) w miasteczku Vila Nogueira de Azeitão jest jedną z najstarszych winnic w Portugalii, w której powstaje słynne wino Periquita oraz słodkie deserowe wino Moscatel.

JMF José Maria Da Fonseca winnica pod Lizboną

Półwysep Setúbal

W letnie weekendy lizbończycy przeprawiają się na drugi brzeg Tagu mostem 25 Kwietnia i kierują się w stronę pięknych plaż Costa Azul. Prócz wypoczynku na plażach można tu zajrzeć do miasta Setúbal z przyjemną starówką i wieloma świetnymi restauracjami. Tuż obok znajduje się park krajobrazowy Parque Natural da Arrábida z pięknymi plażami. Półwysep Setúbal to region winiarski, to tutaj produkuje się pyszne wina oraz słodkie deserowe wino Moscatel. Warto odwiedzić miasteczko Vila Nogueira de Azeitão otoczone plantacjami winogron oraz winnicami. Miasto słynie z deseru zwanego tortas de Azeitão. Tortas są bardzo słodkie, ale wyśmienite!

uliczki Setúba
Setúbal

Winnica JMF José Maria Da Fonseca – Casa Museu

W miasteczku Azeitão znajduje się rezydencja rodziny Fonseca przekształcona w Muzeum. Dom wybudował w 1834 r. José Maria da Fonseca. Piękna fasada udekorowana płytkami azulejos przyciąga wzrok przyjezdnych a podczas zwiedzania można obejrzeć wnętrza rezydencji oraz wyjątkowo piękny ogród. JMF to najstarsza firma produkująca wino stołowe w Portugalii. Założona w 1834 roku, a więc z prawie 200-letnią historią, obecnie jest w rękach siódmej generacji rodziny Fonseca i sprzedaje swoje wina na wszystkich kontynentach. Po zwiedzeniu rezydencji, ogrodów i piwnic z winami warto spróbować również win, szczególnie wyjątkowego Moscatel de Setúbal. Jest to wino słodkie, białe, wzmacniane. Produkowane ze szczepu Moscatel. Pochodzi z Półwyspu Setubal w Portugalii. Piękny bursztynowy kolor skrywa w sobie rewelacyjny deserowy trunek. Aromaty pomarańczy, moreli i karmelu wspaniale współgrają z mocnym smakiem i długą końcówką. Trzeba również koniecznie spróbować Moscatel Roxo: to słodkie wino posiada złotawe zabarwienie Topazu, intensywny, bogaty kompleksowy aromat w szczególności cytrusów, pigwy, z kwiatowymi nutami kwiatu pomarańczowego czy róży, rodzynek, migdałów oraz miodu. W smaku znajdziemy identyczne aromaty dobrze zbalansowaną słodycz przez dobrą kwasowość.

Adres: Rua José Augusto Coelho 11, Azeitão
Telefon: 212198940. www.jmf.pt
Otwarte: IV–X codz. IV 10.00–12.00 i 14.30–17.30, XI–III 10.00–12.00 i 14.30–16.30;
Cena Biletu: od 3 €, zalecam zrobić wcześniejszą rezerwację.

Tuż obok znajduje się ciekawa fabryka / sklep azulejos – Azulejos de Azeitão
Adres: Rua Trabalhadores da Empresa Setubalense 15, www.azulejosdeazeitao.com

Wine tasting w winnicy JMF
winnica José Maria Da Fonseca
Pyszny Moscate Roxo, w upalne dni podany koniecznie schłodzony
Sklep z winami na terenie winnicy JMF

Jak dojechać do JMF – Azeitão, Setúbal

Do miejscowości Azeitão można dojechać autobusem 754 Transportes Sul do Tejo (www.tsuldotejo.pt), który odjeżdża z Praça de Espanha w Lizbonie – przystanki, na których należy wysiąść, noszą nazwy miejscowości. Do winnicy José Maria Da Fonseca można również dojechać z Lizbony koleją Fertagus (www.fertagus.pt) – do stacji Coina, a następnie lokalnym autobusem 2N pod winnicę (3,10 €; ok. 20 min).

Gdzie i co zjeść w Azeitão

Słodkości w cukierni Casa Negrito w Azeitão

Gdzie się zatrzymać Azeitão

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót do góry