No plastic please! / Koniec z plastikiem!

No plastic please! / Koniec z plastikiem!

🇬🇧 [EN below]

Kochani, świetna wiadomość! Lizbona wprowadzi zakaz używania plastikowych kubków jednorazowego użytku. Kto był na Bairro Alto czy Cais do Sodré pamięta jak strasznie wyglądają ulice w nocy czy nad ranem po imprezie: jak śmietnisko…

Tak się składa, że Zieloną Stolicą Europy w 2020 r. będzie właśnie Lizbona! Ten tytuł przyznawany jest miastu, które wykaże udokumentowane osiągnięcia w dziedzinie standardów środowiskowych oraz jest zaangażowane w realizację ambitnych zadań na rzecz poprawy stanu środowiska i zrównoważonego rozwoju.

Na ten moment urząd gminy nie podaje jeszcze zamienników plastikowych kubków ale ja trzymam kciuki by plan wszedł jak najprędzej w życie i odniósł sukces. Nie jestem zwolenniczką zakazów, uważam, że najlepsze rezultaty przynosi edukacja i podnoszenie świadomości wśród mieszkańców, w tym przypadku popieram decyzję miasta.

Odpady z tworzyw sztucznych są niezaprzeczalnie dużym problemem na całym Świecie, aby go rozwiązać powinniśmy zacząć od własnego domu, podwórka, dzielnicy.
Kompletnie nie rozumiem ludzi, którzy wyrzucają śmieci prosto na ulicę zamiast do kosza, kiedy jestem świadkiem takiej sytuacji staram się delikatnie zwrócić uwagę, podchodzę i spokojnie pytam: przepraszam, czy pan to zgubił? Czy to pani nie wypadło? O dziwo w większości przypadków ludziom jest głupio i wracają się po „zgubę”.
Kiedy po dniu plażowania zbieram się do powrotu i widzę słomkę czy papier wystający z piachu podnoszę to co widzę na swojej drodze i wyrzucam do kosza stojącego przy wyjściu z plaży. Wiem, to mały gest, kropla w morzu potrzeb jednak lepiej robić małe gesty niż pozostać obojętnym.

A Wy jak dbacie o swoje najbliższe otoczenie? Myślicie na codzień o ochronie środowiska?

Kilka prostych zasad, które już dawno wprowadziłam w życie:

1. Zainwestować w porządną butelkę wielokrotnego użytku (zamiast kupować wodę w plastikowych butelkach), którą możemy napełniać w domu, w pracy, na lotnisku, etc.

2. Zrezygnować z używania słomek do picia. Mała rzecz, której użyjemy tylko raz a później będzie się rozkładała na śmietnisku 100 lat.

3. Zrezygnować z patyczków do uszu – jest z nimi taki sam problem jak ze wspomnianymi wyżej słomkami. Czy naprawdę nie możesz się bez nich obejść?

4. Nosić własną torbę wielokrotnego użytku zamiast prosić w supermarkecie o plastikowe siatki. Mam zawsze w torebce płócienny worek, którego używam również kiedy kupuję ubrania czy drobiazgi.

5. Segregujcie śmieci w domu by później wyrzucić je do kontenerów do segregacji zapewnionych przez gminę.

Czy czyste plaże i lasy nie są piękne? Dbajmy o Świat, który nas otacza.

Açores, São Miguel
Sintra
Praia da Galé, Melides
Alentejo offroad
Açores. São Miguel
Nad Tagiem / Near the Tagus River
Lagoa das Sete Cidades, Açores

🇬🇧 [EN]

Lisbon’s City Hall decided to fight plastic usage, it’s aiming to eradicate the use of disposable plastic cups in bars as well as minimising waste in the city and improving the lives of citizens. And guess what? European Green Capital award for 2020 goes to Lisbon as the city has made strides in cementing the city’s environmental sustainability strategy and in turn enhancing the quality of life of its citizens, showing that environmental protection and economic growth can go hand in hand.

I really can’t understand people who throw out trash on the street under their feet when there is a trash bin 2 meters away. When I witness similar situation I try to react and ask in a polite way: excuse me, you dropped something. Surprisingly in most of the situations people react in a positive way and they pick up what they dropped a minute ago.
After a day on the beach while leaving I’m trying to pick from the sand straws and papers that are on my way and throw them to a bin text to the exit. It’s just a small gesture but at least I know that wind won’t blow them to the ocean. If everyone would take their trash from the beach it would be fantastic.

If you want to know what you can do in your daily life to help the environment, here are some tips:

1. Get an refillable bottle instead of buying each time water in plastic bottles.

2. Say NO to plastic straws. You use it only once and then it takes 100 years do disappear from the surface of the planet – insane!

3. Forget cotton swabs. To clean your years use towel or tissue – simple.

4. Have your own multipurpose bag when you go shopping instead of plastic bags.

5. Separate waste at home and take them to street containers provided by municipality.

Aren’t clean beaches and woods just lovely? Come on, let’s keep them this way.

 

Źródło (source): https://www.timeout.pt/lisboa/pt/noticias/camara-municipal-de-lisboa-vai-proibir-copos-de-plastico-072518

2 myśli w temacie “No plastic please! / Koniec z plastikiem!

  1. Od niedawna czytam Twojego bloga i jest dla mnie muito giro,że mogę znać nowinki z miasta,w którym mieszkałam ponad rok i zawsze wracam,:-) Lubię,że nie są to czysto turystyczne wpisy,ale coś więcej.Bardzo cenię sobie wiedzę tych,którzy kochają to samo,co i ja (portugalski,Lizbona,Portugalia,języki obce).Tak trzymaj!

    1. Dziękuję za przemiły komentarz! Portugalia łączy ludzi 🙂 Fajnie by było kiedyś złapać się na kawę i wymienić doświadczeniami. Pozdrawiam ciepło

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót do góry